Ana Sayfa 3.Fotoğraf Yarışması Şartname

Şartname

Paylaş

ZEYTİNDOSTU DERNEĞİ 3. ULUSAL FOTOĞRAF YARIŞMASI
1- Yarışmanın Konusu :   “Zeytin, Zeytinyağı ve Zeytin Ürünleri”dir.
2- Genel Katılım Koşulları

 1. Yarışmaya seçici kurul ve birinci derece yakın akrabaları dışında fotoğrafa ilgi duyan tüm amatör/profesyonel fotoğrafçılar katılabilir.
 2. Yarışmaya katılım ücretsizdir.
 3. Yarışmaya her fotoğrafçı en fazla 5 (beş) fotoğrafla katılabilir. Her yarışmacı ancak bir ödül alabilir. Ancak dereceye giren yarışmacıların eserlerinden mansiyon ya da sergilemeye değer eserler arasına seçilebilir. Yani bir yarışmacı hem dereceye girebilir hem de diğer bir eseri mansiyon ya da sergilenmeye değer eserler arasında yer alabilir.
 4. Daha önce ya da bu yarışma ile eşzamanlı yapılan herhangi bir yarışmada ödül (derece, başarı, mansiyon, özel ödül) almış ya da bu fotoğrafların kadraj farklılığı ve/veya bir kısmının kırpılmasıyla oluşturulan fotoğraflar ile renk değişiklikleri yapılarak üretilmiş fotoğraflar yarışmaya katılamaz.
 5. Fotoğraflara renk, keskinlik, toz alma gibi bazı temizlik yapılması, kontrast ayarları, makul orandaki fotoğrafa özgü düzeltmeler yapılabilir. Panoramik birleştirmeler geçerlidir, ancak üst üste montajlar kabul edilmeyecektir.
 6. Kurallara uymadığı anlaşılan fotoğraflar yarışma dışı bırakılır. Daha önce herhangi bir ödül almış ise iptal edilir. Bu durum diğer katılımcılar için bir hak anlamına gelmez. Alınan derecenin yerine bir başkası seçilmez.
 7. Katılımcı, yarışmaya gönderdiği fotoğrafların tümüyle kendisine ait olduğunu ve tüm izinlerin alındığını kabul, beyan ve taahhüt eder. Ödül alan katılımcılardan bu beyan ve kabullerin dışında hareket ettiği anlaşılanlardan elde ettikleri ödül, unvan ve kazanımları geri alınır. Bu durum diğer yarışmacıların sıralamasında değişiklik yapılacağı anlamı taşımaz.
 8. Yarışmaya gönderdiği fotoğraf üzerinde, eser kendisine ait olmadığı halde kendisininmiş gibi göstermeye ve değerlendirme kurulunu yanıltmaya yönelik her türlü müdahale ve değişiklikleri yapan kişiler yarışmadan ihraç edilir. Bu durumda katılımcı hakkında kural ihlali işlemi uygulanır.
 9. Gönderilen fotoğrafların tamamı yarışmacı tarafından çekilmiş olmalıdır. Başkasına ait görüntülerin olduğu gibi kısmen kullanılması durumunda ortaya çıkabilecek telif hakkı ihlallerinin tüm hukuki sorumluluğu katılımcıya aittir. Bu durumda katılımcı hakkında kural ihlali işlemi uygulanır.
 10. Kural ihlali tespit edilen katılımcılardan elde ettikleri ödül, unvan ve her türlü kazanımları geri alınır. Ödül yeri boş bırakılır. Ödül verilmişse, ödül sahibinin ödülü iade etmesi gerekir. Bu iptal durumu, diğer ödül almış ve/veya alamamış yarışmacılara ise talep hakkı doğurmaz.
 11. Yarışmaya gönderilen fotoğraflarda görülebilecek insanların fotoğrafının çekilmesine ve bir yarışmaya gönderilmesine, fotoğrafın görsel, internet ve basılı yayın organlarında yayınlanmasına izin verdikleri kabul edilir. Söz konusu kullanımlardan dolayı ortaya çıkabilecek anlaşmazlıkların tüm sorumluluğu katılımcıya aittir.
 12. Dereceye girerek ödül ya da sergilemeye hak kazanmış , satın alma uygulanmış olan fotoğraflar yarışma sonuçlandığı tarihten itibaren hiçbir yer ve muhteva sınırı olmadan Zeytindostu Derneği’nin tanıtımlarında ve yayınlarında münhasıran ve bedelsiz olarak kullanılabileceği gibi yarışma sonuçlarının duyurusu için internet, görsel ve yazılı basın organlarında eser sahibinin ismiyle birlikte kullanılabilir. Bu süre içinde eserlerin kullanım hakkı eser sahibine de ait olacaktır. Katılımcı bu şartlarla ilgili olarak sponsor firmalardan ayrıca hiçbir hak ve alacak talebinin olmadığını ve bundan sonra da olmayacağını kabul etmektedir.
 13. Ödül ya da sergilemeye hak kazanmış , satın alma uygulanmış olan fotoğraflar kurumumuz tarafından kitap olarak basılabilecek, gazete, dergi, TV, internet vasıtasıyla sanatçıların isimleri geçirilerek kullanılabilecek ve bu konuda katılımcıya bir telif ücreti ödenmeyecektir.
 14. Yarışma sonuçları Zeytindostu Derneği’nin http://zeytindostu.org.tr/ adresinden ilan edilecek, ödül alanlar dışında (birinci, ikinci, üçüncü, 2 adet mansiyon) sergilemeye hak kazanan fotoğrafların sahiplerine yazılı bildirimde bulunulmayacaktır.
 15. Ödül alan fotoğrafların hiçbir şekilde müdahale edilmemiş orijinal dia pozitif, negatif ya da dijital dosyaları incelenmek üzere istenildiğinde Zeytindostu Derneği’ne gönderilebilecek şekilde hazır olmalıdır.
 16. Yarışma son katılım tarihine bir hafta kalıncaya kadar düzenleyici kurul gerekli bulduğu durumlarda Zeytindostu Derneği Yönetim Kurulu onayıyla şartname üzerinde değişiklikler yapabilir.
 17. Bu yarışmaya katılan her yarışmacı tüm katılım şartlarını kabul etmiş sayılacaktır.
  3- Yarışma Şartnamesi: 
 1. Kategoriler: Yarışma tek kategoridir: Dijital (sayısal), renkli veya siyah-beyaz olabilir. Analog çekilmiş fotoğraflar sayısal ortama aktarılmış olmalıdır.
 2. Boyutlar: Yarışmaya katılacak fotoğraflar jpg/JPEG formatında, 150-300 dpi çözünürlükte, 2 Mb’den küçük olmamalı ve 5 Mb’yi geçmemelidir. Baskılı olarak gönderilen fotoğraflar kabul edilmeyecektir. Fotoğraf üzerinde tarih, logo, isim, imza vb gibi işaretler olmamalıdır.Ödül alan ve sergilemeye değer bulunan fotoğraflar orijinal boyutlarında eser sahiplerinden daha sonra istenebilir.
 3. Eserlerin İşaretlenmesi ve Gönderilmesi: Yarışma online (çevrimiçi) fotoğraf sistemine göre yapılacağından, alternatif hiçbir gönderi (eposta, kargo, elden teslim vb) kabul edilmeyecektir. Yarışma fotoğraflarının online (çevrimiçi) olarak gönderilmesi http://zeytindostu.org.tr/  adresinden başvuru formunun doldurulması ve fotoğraf gönderme yönergeleri takip edilerek gerçekleşecektir.
  1. Yüklenecek fotoğraflar paspartusuz ve kenar boşluksuz olmalıdır. Fotoğraf üzerinde katılımcının kimliğine ilişkin isim, imza, logo, tarih vb bilgiler bulunmamalıdır.
  2. Yarışma Başvuru Formu eksiksiz  doldurulmalıdır. Form içinde yazılı olan bilgilerin yanlışlığından doğacak hak mahrumiyetlerinden yarışma kurulu ve diğer görevliler sorumlu olamaz.
   İnternet üzerinden yarışmaya katılma aşamasında sistemden veya kullanıcıdan kaynaklı hatalar oluşması halinde zeytindostudernek@gmail.com adresinden iletişime geçilerek bilgi verilmesi halinde problem kısa sürede giderilecek ve katılımcı bilgilendirilecektir. Bu adres Fotoğraf yüklemesi için kullanılamaz. Bu adrese Fotoğraf gönderilmesi yarışmaya katılım sağlamaz.
 1. Fotoğrafların kodlaması; katılımcılar katılım formunda isminin ve soyadının baş harfleri ile 4 rakamlı bir kod ve sıra numarası ile fotoğraflarını kodlayacaktır. Örnek: Kemal UYSAL için; KU5050-1
  4- Yarışma Takvimi:
  Son Başvuru Tarihi         : 29.02.2016
  Jüri Toplantı Tarihi          : 07.03.2016
  Sonuç Bildirim Tarihi      : 21.03.2016
  Sergi ve Ödül Töreni      : 02.04.2016

5- Ödüller:
Birincilik Ödülü             : Özel Üretim Zeytinyağı (4 şişe 1000 ml) + Hediye Seti
İkincilik Ödülü               : Özel Üretim Zeytinyağı (3 şişe 1000 ml) + Hediye Seti
Üçüncülük Ödülü          : Özel Üretim Zeytinyağı (2 şişe 1000 ml) + Hediye Seti
Mansiyon                     : Özel Üretim Zeytinyağı (1 şişe 1000 ml)
Sergileme / Satın Alma  : En fazla 35 Eser

6- Seçici Kurul
Abidin Tatlı                               Zeytindostu Derneği Yönetim Kurulu Başkanı
Prof. Dr. Erdoğan Oktay           Zeytinyağı Üreticisi
İlke Veral Coşkuner                   Fotoğraf Sanatçısı, İFOD Derneği Üyesi
Mustafa Alhat                           Zeytinyağı Üreticisi
Özkan Arıkantürk                      ZEYFOD Derneği Yönetim Kurulu Başkanı
Yrd. Doç. Dr. Sadık Tumay       Dokuz Eylül Üni. Güzel Sanatlar Fotoğraf Bölümü, Fotoğraf Sanatçısı
Şeref Artagan                           Fotoğraf Sanatçısı, İFOD Derneği Üyesi
(İsimler alfabetik olarak sıralanmıştır.)
Seçici kurul en az üç kişi ile toplanır.

 1. Yarışma Organizasyon Komitesi:
  Zeytindostu Derneği
  1375 Sokak Cumhuriyet İş Merkezi Kat: 3 No: 25
  35220  Alsancak  Konak/İZMİR
  Berrin Türkyılmaz  Tel.: +90 232 422 01 02
  GSM: 0532 540 05 86
  Yarışma Sekreteri: 
  Dilşen OKTAY / Zeytindostu Derneği Tadım Panel Başkanı
  E-posta: dilsen@gmail.com GSM : +90 533 654 73 06

 Yarışma Şartnamesini İndirmek İçin Lütfen Tıklayınız.

Paylaş