Ana Sayfa 2.Fotoğraf Yarışması Şartname

Şartname

Paylaş

ZEYTİNDOSTU DERNEĞİ 2. ULUSAL FOTOĞRAF YARIŞMASI

1. Yarışmanın Konusu       :   “Zeytin, Zeytinyağı ve Zeytin Ürünleri”dir.

2. Genel Katılım Koşulları  

Yarışmamız; seçici kurul ve onların birinci derece yakınları dışında tüm halkımıza, amatör/profesyonel fotoğrafçılara açıktır.

Yarışmaya her fotoğrafçı en fazla 5 (beş) eserle katılabilir. Her yarışmacı ancak bir ödül alabilir. Ancak dereceye giren yarışmacıların eserlerinden mansiyon ya da sergilemeye değer eserler arasına seçilebilir. Yani bir yarışmacı hem dereceye girebilir hem de diğer bir eseri mansiyon ya da sergilenmeye değer eserler arasında yer alabilir. 

Yarışmaya daha önce ya da bu yarışma ile eş zamanlı yapılan başka bir yarışmada ödül, mansiyon ve sergileme; ya da bu fotoğrafların kadraj farklılığı ve/veya bir kısmının kırpılmasıyla oluşturulan fotoğraflar ile renk değişiklikleri yapılarak üretilmiş fotoğraflar katılamaz.

Fotoğraflara renk, keskinlik, toz alma gibi bazı temizlik yapılması, kontrast ayarları, makul orandaki fotoğrafa özgü müdahaleler kabul edilir. Panoramik birleştirmeler geçerlidir, ancak üst üste montajlar kabul edilmez. 

Kurallara uymadığı anlaşılan fotoğraflar yarışma dışı bırakılır. Daha önce herhangi bir ödül almış ise iptal edilir. Bu durum diğer katılımcılar için bir hak anlamına gelmez. Alınan derecenin yerine bir başkası seçilmez.

Katılımcı, yarışmaya gönderdiği eserin tümüyle kendisine ait olduğunu ve tüm izinlerin alındığını kabul, beyan ve taahhüt eder. Ödül alan katılımcılardan bu beyan ve kabullerin dışında hareket ettiği anlaşılanlardan elde ettikleri ödül, unvan ve kazanımları geri alınır. Bu durum diğer yarışmacıların sıralamasında değişiklik yapılacağı anlamı taşımaz. 

Yarışmaya gönderdiği fotoğraf üzerinde, eser kendisine ait olmadığı halde kendisininmiş gibi göstermeye ve değerlendirme kurulunu yanıltmaya yönelik her türlü müdahale ve değişiklikleri yapan kişiler yarışmadan ihraç edilir. Haklarında kural ihlali işlemi uygulanır.

Gönderilen fotoğrafların tamamı yarışmacı tarafından çekilmiş olmalıdır. Başkasına ait görüntülerin olduğu gibi kısmen kullanılması durumunda ortaya çıkabilecek telif hakkı ihlallerinin tüm hukuki sorumluluğu katılımcıya aittir. Bu durumda katılımcı hakkında kural ihlali işlemi uygulanır. 

Yarışmaya gönderilen fotoğraflarda görülebilecek insanların fotoğrafının çekilmesine ve bir yarışmaya gönderilmesine, fotoğrafın görsel, internet ve basılı yayın organlarında yayınlanmasına izin verdikleri kabul edilir. Söz konusu kullanımlardan dolayı ortaya çıkabilecek anlaşmazlıkların tüm sorumluluğu katılımcıya aittir.

Dereceye girerek ödül alan ve başarılı bulunan fotoğraflar (mansiyon alan ve sergilenmeye değer görülen) yarışma sonuçlandığı tarihten itibaren hiçbir yer ve muhteva sınırı olmadan Zeytindostu Derneği’nin tanıtımlarında ve yayınlarında münhasıran ve bedelsiz olarak kullanılabileceği gibi yarışma sonuçlarının duyurusu için internet, görsel ve yazılı basın organlarında eser sahibinin ismiyle birlikte kullanılabilir. Bu süre içinde eserlerin kullanım hakkı eser sahibine de ait olacaktır. Katılımcı bu şartlarla ilgili olarak sponsor firmalardan ayrıca hiçbir hak ve alacak talebinin olmadığını ve bundan sonra da olmayacağını kabul etmektedir. 

Ödül alan ve başarılı bulunan fotoğraflar (mansiyon alan ve sergilenmeye değer görülen) kurumumuz tarafından kitap olarak basılabilecek, gazete, dergi, TV, internet vasıtasıyla sanatçıların isimleri geçirilerek kullanılabilecek ve bu konuda katılımcıya bir telif ücreti ödenmeyecektir.

Yarışma sonuçları Zeytindostu Derneği’nin www.zeytindostu.org.tr adresinden ilan edilecektir. Ödül alan ve başarılı bulunan fotoğraflar ücretsiz sergilenebilecektir. Ayrıca ödül alan fotoğraflar bir sergi kataloğunda toplanacak ve katılımcılara birer adet gönderilecektir. 

Ödül alan fotoğrafların hiçbir şekilde müdahale edilmemiş orijinal dia pozitif, negatif ya da dijital dosyaları incelenmek üzere istenildiğinde Zeytindostu Derneği’ne gönderilebilecek şekilde hazır olmalıdır.

Bu yarışmaya katılan her yarışmacı tüm katılım şartlarını kabul etmiş sayılacaktır.  

3. Yarışma Şartnamesi: 

Kategoriler: Yarışma tek kategorilidir: Dijital (sayısal) renkli veya siyah-beyaz olabilir. Gönderilecek fotoğraflar renkli veya siyah-beyaz olabilir. Analog çekilmiş fotoğraflar sayısal ortama aktarılmış olmalıdır.
Boyutlar: Yarışmaya katılacak fotoğraflar 72dpi çözünürlükte, 10 dosya boyutu sıkıştırma kalitesinde ve kısa kenarı 2300 piksel JPEG dosya biçiminde olmalıdır. Baskılı olarak gönderilen fotoğraflar kabul edilmeyecektir. Fotoğraf üzerinde tarih, logo, isim, imza vb gibi işaretler olmamalıdır. Ödül alan ve derecelendirmeye girenlerle sergilemeye değer bulunan eserler orijinal boyutlarında eser sahiplerinden daha sonra istenecektir.

4. Eserlerin İşaretlenmesi ve  Gönderilmesi

Dosyalar online (çevrimiçi) olarak  www.zeytindostu.org.tr adresinden yüklenecektir.

Fotoğraflarınızı sayısal ortamda Zeytindostu Derneği’nin internet teknik alt yapısını kullanarak veya   e-posta adresine kısa kenarı 2300 piksel, çözünürlüğü 72dpi ve JPEG formatında kayıtlı olarak maksimum dosya boyutu 10 olmak üzere gönderebilirsiniz. Ödül alan veya finale kalan fotoğraflar baskı ve sergi amaçlı kullanılmak üzere orijinal boyutunda 300 DPI çözünürlükte katılımcıdan daha sonra istenecektir. Yarışmaya basılmış olarak gönderilen fotoğraflar değerlendirmeye alınmayacaktır.

Katılımcılar, yükleme sayfasındaki yönergelere uygun biçimde gerekli formları eksiksiz şekilde doldurarak fotoğraflarını göndereceklerdir.

Her iki durumda da yükleme işleminiz sorunsuz gerçekleşmiş ise size otomatik bir mesaj ile bilgi notu yollanacak olup, siz yine de başvuru işlemleriniz hakkında bize yazarak fotoğraflarınızın ulaşıp ulaşmadığı konusunda lütfen bilgi isteyiniz.

Elden teslim, ya da CD/DVD/Taşınabilir bellek gönderimi ile fotoğraf kabul edilmeyecektir.

Fotoğraflar, kenarında çerçeve ya da boşluk olmadan gönderilecektir.

5. E-posta kanalıyla fotoğraf yollayacak olanların dikkat etmesi gereken hususlar:

Yarışma Başvuru Formu’nu eksiksiz  doldurarak yollamayı unutmayınız. Form içinde yazılı olan bilgilerin yanlışlığından doğacak hak mahrumiyetlerinden yarışmanın organizatör ve diğer görevlilerinin sorumlu tutulamayacağını da lütfen aklınızda bulundurun.

Fotoğrafların kodlaması, sistem üzerinden gerçekleşen katılımlarda otomatik olarak yapılmakla birlikte E-postayla gerçekleşen gönderilerde katılımcılar katılım formunda isminin ve soyadının baş harfleri ile 4 rakamlı bir kod ve fotoğrafın sıra numarasını kullanabilirler…

Örnek: Kemal UYSAL için; KU5050-1

6. Yarışma Takvimi     

Son Başvuru Tarihi         : 30.03.2015

Jüri Toplantı Tarihi          : 18.04.2015

Sonuç Bildirim Tarihi      : 22.04.2015

Sergi ve Ödül Töreni      : 22.04.2015

 7. Ödüller                  

Birincilik                          : 1.000.-TL

İkincilik                            :    750.-TL

Üçüncülük                       :    500.-TL

Mansiyon (2 adet)            :    250.-TL

Sergileme                        : En fazla 35 Adet

8. Seçici Kurul               

Abidin Tatlı                             Zeytindostu Derneği Başkanı

Özkan Arıkantürk                     ZEYFOD Derneği Başkanı

İlke Veral Coşkuner                 Fotoğraf Sanatçısı, İFOD Derneği Üyesi

Murat Küçükçakır                    Zeytincilik Üretme İstasyonu Müdürü,

Zeytindostu Derneği Üyesi, ZEYFOD Derneği Üyesi

Prof. Dr. Erdoğan Oktay          Zeytinyağı Üreticisi

Seçici kurul en az üç kişi ile toplanır.  

9. Yarışma Organizasyon Komitesi

Zeytindostu Derneği

1375 Sokak Cumhuriyet İş Merkezi Kat: 3 No: 25
35220  Alsancak  İzmir -TURKİYE
Berrin Türkyılmaz  Tel : +90 232 422 01 02  GSM : +90 532 540 05 86

Yarışma sekreteri
Dilşen OKTAY / Zeytindostu Derneği Tadım Panel Başkanı
E-posta adresi: dilsen@gmail.com Telefon No : +90 533 654 73 06

 

Paylaş